Ελληνική Ομοσπονδία Ποδόσφαιρου Φτερού
Καλωσήρθατε στην Επίσημη ιστοσελίδα της Ελληνικής Ποδοπτέρισης

Το Ποδόσφαιρο Φτερού (Shuttlecock) ή Ποδοπτέριση στην Ελληνική, παρουσιάστηκε πρώτη φορά στην Ευρώπη στην Ολυμπιάδα του Βερολίνου το 1936. Όμως πέρασαν αρκετά χρόνια μέχρι να ιδρυθεί η πρώτη λέσχη Ποδοπτέρισης στη Γερμανία το 1989. Ακολούθησαν η Ουγγαρία, η Φινλανδία, η Γαλλία και φυσικά η Ελλάδα με αρκετά σωματεία που ψυχαγωγούνταν με αυτό το άθλημα-παιχνίδι που εξασκούσε τα αντανακλαστικά, τη συγκέντρωση και τη ταχύτητά των αθλητών. Η εξάπλωση του αθλήματος ήταν τέτοια που το 1999 ιδρύεται στο Βιετνάμ η Παγκόσμια Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου Φτερού (International Shuttlecock Federation, ISF) και διεξάγεται το 1ο παγκόσμιο πρωτάθλημα, μετά από 20 χρόνια ανεπίσημων διοργανώσεων, τοπικών και Ασιατικών Πρωταθλημάτων.

Ολοκληρώθηκε το Πρωτάθλημα

Στις 7 Απριλίου ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Αγωνιστικής Ποδοπτέρισης 2013.

Πρωταθλητής σύλλογος είναι ο Α.Σ. Αρτέμιδας που κέρδισε την 1η θέση στο Ομαδικό Ανδρών, την 1η θέση στο Διπλό Ανδρών, την 3η θέση στο Μονό Ανδρών, την 2η θέση στο Ομαδικό Γυναικών, την 1η θέση στο Διπλό Γυναικών, την 1η θέση στο Μονό Γυναικών και την 1η θέση στο Διπλό Μικτό.

Στη 2η θέση της γενικής κατάταξης βρίσκεται ο Α.Ο. Μεταμόρφωσης που κέρδισε την 2η θέση στο Ομαδικό Ανδρών, την 2η θέση στο Διπλό Ανδρών, την 1η θέση στο Μονό Ανδρών, την 1η θέση στο Ομαδικό Γυναικών, την 2η θέση στο Διπλό Γυναικών, την 2η θέση στο Μονό Γυναικών και την 2η θέση στο Διπλό Μικτό.

Την 3η θέση κατέκτησε ο Α.Σ. Φίδι Γερανός που κέρδισε την 6η θέση στο Ομαδικό Ανδρών, την 5η θέση στο Διπλό Ανδρών, την 5η θέση στο Μονό Ανδρών, την 3η θέση στο Ομαδικό Γυναικών, την 4η θέση στο Διπλό Γυναικών, την 4η θέση στο Μονό Γυναικών και την 4η θέση στο Διπλό Μικτό.

Στην 4η θέση βρίσκεται ο ΑΣΣΓΚ Ν. Ελλάδος, που κέρδισε την 3η θέση στο Ομαδικό Ανδρών, την 3η θέση στο Διπλό Ανδρών, την 4η θέση στο Μονό Ανδρών, την 4η θέση στο Ομαδικό Γυναικών, την 5η θέση στο Διπλό Γυναικών, την 5η θέση στο Μονό γυναικών και την 5η θέση στο Διπλό Μικτό.

Στην 5η θέση κατατάσσεται ο Α.Σ. Άνεμος, που κέρδισε την 7η θέση στο Ομαδικό Ανδρών, την 7η θέση στο Διπλό Ανδρών, την 7η θέση στο Μονό Ανδρών, την 5η θέση στο Ομαδικό Γυναικών, την 3η θέση στο Διπλό Γυναικών, την 3η θέση στο Μονό Γυναικών και την 8η θέση στο Διπλό Μικτό.